Hem / Nyheter / Arkiv / Artiklar 2003/04 / 100 raka seriematcher - Jonas Rådlund

SENASTE NYTT

100 raka seriematcher - Jonas Rådlund

09 december 2011 15:35

radlund2

Hade inte epitet "stålmusen" varit så slitet skulle det naturligtvis passat Huddinge Hockeys lagkapten Jonas Rådlund perfekt. När hockeyallsvenskan tog julledigt gjorde Jonas sin etthundrade raka seriematch. Ett bevis på att han är en ovanligt slitstark spelare i alla bemärkelser. Hans egen förklaring till att han sluppit några allvarligare skador är just kroppsvolymen.
- Är man storvuxen och tung tar smällarna mycket hårdare. Det är en fördel att vara lätt och liten. Smällarna tar inte lika hårt och det är rätt nära till isen. Jag tror att storleken har haft betydelse för att jag klarat mig från skador, säger Jonas som inne på sin sjunde säsong i Huddinge.
Men det finns naturligtvis fler förklaringar till Jonas envisa matchsvit.
- Jag känner inte efter speciellt mycket heller. Det är kul att spela hockey och lite skavanker får man alltid räkna med. Har man ont någonstans får man försöka att undvika och gå in med den kroppsdelan i närkamperna.

radlund

- Sedan gäller det också att ha lite tur. Jag hade problem med ett knä men det fixades strax före semestern då man plockade bort lite brosk så det inkräktade inte på seriespelet, säger han.
Hur vanligt eller ovanligt det är att särskilt utespelare håller långa matchsviter finns det inte så mycket dokumentation kring. Jonas själv vill inte förstora upp hundramatch-jubileet för mycket.
- Jag tycker att det är kul att spela och hoppas bara att jag får fortsätta vara frisk och skadefri. Huddinges 27-årige lagkapten börjar ge fler avtryck i klubbens statistik. Han är på god väg in på tio-i-topp-listan över mest spelade matcher i klubben.
- Jag vet faktiskt inte hur många matcher det handlar om men jag borde väl börja närma mig en 300 matcher snart, funderar Jonas.
Fakta är 279 matcher och en elfteplats just nu. Men fortsätter Jonas slingra sig ur närkamperna med motståndarnas backbjässar på samma sätt som tidigare är han på top 10 snart. Sju säsonger och snart 300 matcher betyder naturligtvis många roliga minnen även om perioden som Jonas spelat i Huddinge varit en sportsligt tung period där Bosman-domen och ekonomisk fiffel och tricksande i många föreningar hotat slå undan fötterna på de seriöst och långsiktigt arbetande klubbarna. Närmast till hands ligger att man förra säsongen lyckades ta sig till play off men det bästa enskilda minnet är från en blodig drabbning i Södertälje där Huddinge under Lasse Falks ledning i sista omgången tog sig till allsvenskan (motsvarande Superallsvenskan i dag) genom att besegra SSK efter en heroisk insats.
- Det är absolut ett av de bästa minnena. Vilken match vi gjorde och att vi dessutom lyckades vinna och ta den där platsen efter stor dramatik både på isen och på matchtavlan, minns Jonas.

Fakta är 279 matcher och en elfteplats just nu. Men fortsätter Jonas slingra sig ur närkamperna med motståndarnas backbjässar på samma sätt som tidigare är han på top 10 snart. Sju säsonger och snart 300 matcher betyder naturligtvis många roliga minnen även om perioden som Jonas spelat i Huddinge varit en sportsligt tung period där Bosman-domen och ekonomisk fiffel och tricksande i många föreningar hotat slå undan fötterna på de seriöst och långsiktigt arbetande klubbarna. Närmast till hands ligger att man förra säsongen lyckades ta sig till play off men det bästa enskilda minnet är från en blodig drabbning i Södertälje där Huddinge under Lasse Falks ledning i sista omgången tog sig till allsvenskan (motsvarande Superallsvenskan i dag) genom att besegra SSK efter en heroisk insats.
- Det är absolut ett av de bästa minnena. Vilken match vi gjorde och att vi dessutom lyckades vinna och ta den där platsen efter stor dramatik både på isen och på matchtavlan, minns Jonas.

- Det är absolut ett av de bästa minnena. Vilken match vi gjorde och att vi dessutom lyckades vinna och ta den där platsen efter stor dramatik både på isen och på matchtavlan, minns Jonas.Maratontabellen Huddinge Hockey

Spelare

Säs

Match

Mål

Pass

Po

Allsv.

Mål 

Pass

Kval

Mål

Pass

Stefan Jonasson

14

493

177

245

422

108

29

43

62

14

27

Tommie Johansson

13

466

68

133

201

149

20

35

58

4

14

Kent Johansson

13

401

273

280

553

65

20

30

36

31

17

Dan Pettersson

10

337

172

181

353

92

38

42

40

11

10

Leif Andersson

13

328

89

70

159

29

5

5

41

10

6

Roland Nyman

10

327

160

163

323

71

27

32

45

12

10

Anders Karlsson

11

321

0

2

2

0

0

0

33

0

0

Dan Svahn

10

317

93

81

174

82

22

15

40

9

4

Lennart Wiman

13

315

137

117

254

0

0

0

24

6

6

Roger Hellgren

9

311

43

55

98

70

7

6

37

2

6

Jonas Rådlund

7

279

71

70

141

187

48

53

12

4

4

Jonas Rådlund ligger 11:a i Huddinge Hockeys maratontabell över antal spelade matcher... En match som naturligtvis passade fightern Jonas extra bra.
- Jag kommer ihåg att fyra, fem av våra spelare var inne och sydde i omklädningsrummet. Det var en riktigt grinig match. Det är sån match man aldrig glömmer, säger Jonas. Av spelarna som passerat revy de gångna åren rankar han nog Kristofer Ottosson högst.
- En oerhört duktig spelare med stort register. Det såg man ju redan då och det har väl visat sig sedan han kom till Djurgården. Markus Mathiasson (nu i Timrå) är en annan spelare hade det där lilla extra. Och Sanny Lindström har jag också spelat med.
Den gångna säsongen är han inte lika nöjd med.
- Det är självklart ingen som kan vara nöjd. Under oktober och halva november förlorade vi bara och hade stora problem. Sedan tycker jag att vi rättat till en hel del och att vi gjorde en godkänd avslutning.
- Men det finns mer kapacitet i laget än vad vi hittills visa, säger Jonas. En förklaring till motigheterna under hösten är skador.
- Vi har faktiskt drabbats av ovanligt många skador i år. Främst på backsidan vilket skapat problem. I kombination med att vi också har många unga och nya killar i laget så gtar det ett tag innan bitarna faller på plats, förklarar Jonas den tunga höstperioden. Nu ska han fira jul ihop med släkten, försöka installera DVD:n ("bästa julklappen och som jag redan fått av farsgubben") och ladda inför omstarten av serien den 11 januari.

radlund3

Vid sidan av hockeyn har han jobbet på Handens möbler där han tillsammans med två andra ansvarar för avdelningen för företagsinredningar.
- Jag har jobbat där sedan jag gick ut gymnasiet. Det fungerar perfekt med ishockeyn. Efter fyra på eftermiddagarna är det inte många företagare som vill diskutera inredningsfrågor, säger Jonas. Så mycket mer än jobb och ishockey hinner inte ungkarlen Jonas med. Möjligen då att lära sig laga mat.
- Man är tvungen att lära sig och jag har blivit lite bättre. Jag försöker snappa upp lite tips av min bror som är duktig på att laga mat. Pasta med lax, det kan jag fixa själv, säger han med ett stort garv. Dock missar släkten chansen att få smaka detta på julbordet.
- Jag har förmånen att inte behöva ta med mig något till julbordet. Maten är det andra som fixar, säger han.
Något nyårslöfte handlar det inte om men Jonas lovar att resten av säsongen ska bli roligare för Huddinges supportrar. Så pass bra är laget, menar han.
- Vi har mer kapacitet i laget. Det skulle förvåna mig mycket om vi inte är med och slåss om en play off-plats.
- Det finns en oerhörd utveckling i många av de unga spelarna men vi måste bli jämnare. Nu börjar vi också få tillbaka alla skadade spelare och då får vi den bredd på truppen som vi saknat under hösten, säger Jonas. Att det blev AIK och inte Piteå som tog den sista platsen till Superallsvenskan tycker Jonas gynnar Huddinge.
- Vi har haft det betydligt lättare mot Piteå än mot AIK. För oss är det en fördel att det blev Piteå som missade. Det passar oss, säger han.
Vilka mer än Huddinge går då till play off?
- Det blir vi och Nyköping. Det vore kul, jag känner lite extra för Nyköping eftersom jag har en del polare som spelar där.

Rss Skriv ut
Senaste match
Huddinge IK
4:a
Kvalserien
Säsongen 2017/18
Hall of fame. Micke Johansson
Hall of fame. Micke Johansson
Säsongen 2017/18
Säsongen 2017/18
Red Tigers
Red Tigers
Huddinge Hockey
Nyheter
05 juni 2018 06:58
01 juni 2018 15:39
31 maj 2018 11:10