Hem / Klubben / Historik / Placeringar

PLACERINGAR

Placeringar från starten 1946/47

1946/47-48/49 Huddinge IF. Fr o m 1949/50 Huddinge IK.

1946/47 

2:a Stockholmsserien kvalifikationsserien grupp 2 efter Årsta AIK

1947/48

3:a Stockholmsserien klass 3 södra efter Erikshofs IK och Botkyrka GoIF

1948/49

3:a Stockholmsserien klass 2 södra efter Boo IF och IFK Tumba

1949/50

4:a Stockholmsserien klass 2 södra efter Enskede IK, Älta IF och IK Mockasinen

1950/51

Serieseger Stockholmsserien klass 3 södra

1951/52

Serieseger Stockholmsserien klass 2 södra

1952/53

2:a Stockholmsserien klass 1 södra efter Turebergs IF

1953/54

6:a och sist division 3 östsvenska södra efter Älvsjö AIK, Skuru IK, Essinge IK, Årsta SK och Nynäshamns IF

1954/55

Serieseger Stockholmsserien klass 1 södra

1955/56

3:a division 3 östsvenska östra B efter Älvsjö AIK och Skuru IK

1956/57

5:a division 3 Stockholm B efter Nacka SK, Skuru IK, Nynäshamns IF och Stureby SK

1957/58

2:a division 3 norra västsvenska A efter Saltsjöbadens IF

1958/59

3:a division 3 norra västsvenska A efter Skuru IK och Stureby SK

1959/60

3:a division 3 norra västsvenska A efter Älvsjö AIK och Mälarhöjdens IK

1960/61

2:a division 3 norra västsvenska A efter Mälarhöjdens IK

1961/62

5:a division 3 södra östsvenska A efter Älvsjö AIK, Örby IS, Vallentuna BK och Stureby SK

1962/63

7:a division 3 södra östsvenska A efter Skuru IK, IK Göta, Reymersholms IK, Stureby SK, Örby IS och Gröndals IK

1963/64

3:a division 3 södra östsvenska A efter IFK Stockholm och Stureby SK

1964/65

3:a division 3 södra östsvenska A efter Nynäshamns IF och Hanvikens SK

1965/66

Serieseger division 3 södra östsvenska A

1966/67

8:a division 2 östra B efter Tranebergs IF, Almtuna IS, Nacka SK, IFK Stockholm, Norrtälje IK, Mälarhöjdens IK och Väsby IK

1967/68

6:a division 2 östra B efter Hammarby IF, Tranebergs IF, Almtuna IS, Norrtälje IK och Nacka SK

1968/69

5:a division 2 östra B efter Norrtälje IK, Tranebergs IF, Almtuna IS och Nacka SK

1969/70

8:a division 2 östra B efter Almtuna IS, Nacka SK, IF Cobran, Hammarby IF, Tranebergs IF, Väsby IK och Norrtälje IK

1970/71

3:a division 2 östra B efter Nacka SK och IF Cobran

1971/72

4:a division 2 östra B efter Almtuna IS, BK Remo och Hammarby IF

1972/73

3:a division 2 östra B efter Hammarby IF och Almtuna IS

1973/74

4:a division 2 södra A efter Nacka SK, IK Vita Hästen och BK Kenty

1974/75

3:a division 2 östra efter Hammarby IF och Nacka SK

1975/76

2:a division 1 östra efter Örebro IK, utslagna i play off 1 av HV 71 (6-5, 4-14, avgörande mål till HV 71 i sudden death)

1976/77

2:a division 1 östra efter Djurgårdens IF, vidare i play off 1 mot Halmstads HK (10-6, 6-2), utslagna i play off 2 av HV 71 (2-6, 4-2, 3-4)

1977/78

2:a division 1 östra efter Örebro IK, vidare i play off 1 mot BK Bäcken (9-2, 7-2) och i play off 2 mot Tingsryds AIF (7-2, 8-5), 3:a kvalserien efter Örebro IK och IF Björklöven

1978/79

Serieseger division 1 östra, vidare i play off 1 mot GroKo Hockey (7-3, 12-3) och i play off 2 mot Kiruna AIF (9-2, 3-2), 4:a kvalserien efter IF Björklöven, HV 71 och Södertälje SK

1979/80

6:a division 1 östra efter Örebro IK, Södertälje SK, Hammarby IF, Västerås IK och Almtuna IS

1980/81

7:a division 1 östra efter Hammarby IF, Örebro IK, Almtuna IS, Bofors IK, Nacka HK och Väsby IK

1981/82

3:a division 1 östra efter Södertälje SK och Hammarby IF, vidare i play off 1 mot IFK Kiruna (12-3, 4-3 sd), utslagna i play off 2 av Luleå HF (5-6, 4-2, 2-4)

1982/83

4:a grundserien division 1 östra efter Södertälje SK, IK VIK Hockey och Väsby IK, serieseger fortsättningsserien, vidare i play off 1 mot Mörrums GoIS (7-3, 4-7, 6-3), utslagna i play off 2 av IK VIK Hockey (2-3 sd, 6-7 sd)

1983/84

2:a grundserien division 1 östra efter Hammarby IF, 6:a allsvenskan efter Luleå HF, Hammarby IF, HV 71, Mora IK och IF Troja-Ljungby, utslagna i play off 2 av Mariestads BoIS (3-5, 6-4, 1-3)

1984/85

4:a grundserien division 1 östra efter HV 71, Örebro IK och IK Vita Hästen, serieseger fortsättningsserien, vidare i play off 1 mot Rögle BK (2-1 sd, 3-4, 3-1), utslagna i play off 2 av S/G Hockey 83 (4-5, 5-4, 3-5)

1985/86

2:a grundserien division 1 östra efter Örebro IK, 2:a allsvenskan efter Skellefteå HC, förlust allsvenska finalen mot Skellefteå HC (3-4 sd, 4-5 sd, 4-6), 4:a och sist kvalserien efter MoDo AIK, IK VIK Hockey och Hammarby IF

1986/87

3:a grundserien division 1 östra efter IK VIK Hockey och Örebro IK, serieseger fortsättningsserien, vidare i play off 1 mot Rögle BK (4-2, 2-4, 5-3), utslagna i play off 2 av IK VIK Hockey (5-6, 6-3, 1-6)

1987/88

Serieseger grundserien division 1 östra, 7:a allsvenskan efter Västra Frölunda HC, Skellefteå HC, Rögle BK, Örebro IK, Väsby IK HK och IF Sundsvall Hockey, vidare i play off 2 mot Vallentuna BK (5-4, 10-3), utslagna i play off 3 av Örebro IK (1-4, 5-4, 1-4)

1988/89

4:a grundserien division 1 östra efter Hammarby IF, Uppsala AIS och Väsby IK HK, serieseger fortsättningsserien, utslagna i play off 1 av Timrå IK (6-0, 4-5 sd, 0-4)

1989/90

Serieseger grundserien division 1 östra, 8:a allsvenskan efter Malmö IF, MoDo Hockey, Skellefteå HC, IF Björklöven, IK Vita Hästen, Rögle BK och Bodens IK, vidare i play off 2 mot Örebro IK (0-6, 4-3, 5-2), utslagna i play off 3 av Rögle BK (3-5, 1-9)

1990/91

Serieseger grundserien division 1 östra, 3:a allsvenskan efter Västra Frölunda HC och Leksands IF, utslagna i play off 3 av Team Boro HC (2-3 sd, 2-5)

1991/92

Serieseger grundserien division 1 östra, 6:a allsvenskan efter Rögle BK, Leksands IF, IF Björklöven, Södertälje SK och Mora IK, vidare i play off 2 mot Bodens IK (4-3, 6-3), utslagna i play off 3 av Team Boro HC (2-3, 3-4)

1992/93

Serieseger grundserien division 1 västra, 2:a allsvenskan efter Västra Frölunda HC, förlust allsvenska finalen mot Västra Frölunda HC (2-6, 2-5, 0-4), 4:a och sist kvalserien efter IF Björklöven, IF Troja-Ljungby och Hammarby IF

1993/94

2:a grundserien division 1 östra efter AIK, 4:a allsvenskan efter Färjestads BK, Bodens IK och AIK, utslagna i play off 3 av IF Troja-Ljungby (2-5, 1-6)

1994/95

Serieseger grundserien division 1 östra, 6:a allsvenskan efter Rögle BK, Västra Frölunda HC, IF Troja-Ljungby, Team Kiruna IF och Bodens IK, utslagna i play off 2 av Tingsryds AIF (2-3, 1-2)

1995/96

2:a grundserien division 1 östra efter Södertälje SK, 7:a allsvenskan efter Brynäs IF, Södertälje SK, IF Björklöven, Team Kiruna IF, Rögle BK och IF Troja-Ljungby, vidare i play off 2 mot Arlanda HC (3-2, 5-4), utslagna i play off 3 av IF Björklöven (2-4, 3-4 sd)

1996/97

2:a grundserien division 1 östra efter Hammarby IF, 6:a allsvenskan efter IF Troja-Ljungby, IF Björklöven, Skellefteå AIK, Linköpings HC och Mora IK, utslagna i play off 2 av Västerviks IK (1-2, 1-2)

1997/98

2:a grundserien divison 1 östra efter Arlanda HC, 8:a och sist allsvenskan efter IF Troja-Ljungby, Linköpings HC, IF Björklöven, Mora IK, Timrå IK, Arlanda HC och Grums IK.

1998/99

2:a division 1 östra efter Södertälje SK, 7:a och näst sist allsvenskan efter Södertälje SK, Linköpings HC, Mora IK, Timrå IK, IF Troja-Ljungby och IF Sundsvall Hockey.

1999/00

11:a och näst sist grundserien Allsvenskan Norra efter IF Björklöven, Timrå IK, Södertälje SK, IK Nyköping Hockey 90, Hammarby IF, Skellefteå AIK, Bodens IK, Arlanda Wings HC, Piteå HC och IF Sundsvall Hockey, 8:a och sist fortsättningsserien efter Hammarby IF, Skellefteå AIK, IF Sundsvall Hockey, Lidingö HC, Bodens IK, Piteå HC och Arlanda Wings HC.

2000/01

2:a division 1 östra B efter M/B Hockey, 3:a Allettan Östra efter Almtuna IS och M/B Hockey, vidare i play off 1 mot Botkyrka HC (6-1, 7-4) och i play off 2 mot M/B Hockey (2-1, 3-0), serieseger kvalserien till Norra Allsvenskan (utan poängförlust!)

2001/02

9:a grundserien Allsvenskan Norra efter IF Björklöven, IK Nyköping Hockey 90, Skellefteå AIK, Bodens IK, Hammarby IF, Piteå HC, IF Sundsvall Hockey och IFK Arboga IK, 4:a fortsättningsserien efter Hammarby, Arboga och Piteå.

2002/03

7:a grundserien Allsvenskan Norra efter Hammarby IF, Skellefteå AIK, IF Björklöven, AIK, IF Sundsvall Hockey och IK Nyköping Hockey 90, 2:a fortsättningsserien efter IF Sundsvall Hockey, utslagna i play off 1 av Skellefteå AIK (1-4, 1-4).

2003/04

10:a grundserien Allsvenskan Norra efter Skellefteå AIK, Hammarby IF, IF Sundsvall Hockey, AIK, Piteå HC, Nyköping Hockey, Bodens IK, IF Björklöven och Almtuna IS, 5:a fortsättningsserien efter Nyköping Hockey, Piteå HC, Almtuna IS och IF Björklöven.

2004/05

11:a och sist grundserien Allsvenskan Södra efter Rögle BK, IK Oskarshamn, Hammarby IF, Nyköping Hockey, Växjö Lakers HC, Skövde IK, IF Troja/Ljungby, Halmstad Hammers HC, Nybro Vikings IF och Mörrums GoIS IK, 7:a och sist fortsättningsserien efter Halmstad Hammers HC, Växjö Lakers HC, Skövde IK, IF Troja/Ljungby, Nybro Vikings IF och Mörrums GoIS IK.

2005/06

Serieseger division 1 D, vidare i play off 1 mot Valbo AIF (6-1, 5-2) och i play off 2 mot Borlänge HF (3-0, 2-3 sd, 6-1), serieseger kvalserien till HockeyAllsvenskan.

2006/07

16:e och sist HockeyAllsvenskan efter Södertälje SK, Rögle BK, Leksands IF, VIK Västerås HK, IF Björklöven, Växjö Lakers HC, IK Nyköping Hockey, Almtuna IS, AIK, IK Oskarshamn, Bofors IK, IF Sundsvall Hockey, Nybro Vikings IF, Hammarby IF och IFK Arboga IK, serieseger kvalserien till HockeyAllsvenskan.

2007/08

15:e (och näst sist) HockeyAllsvenskan efter Leksands IF, IF Malmö Redhawks, Rögle BK, IF Björklöven, VIK Västerås HK, Växjö Lakers HC, Borås HC, IK Oskarshamn, Bofors IK, AIK, Nybro Vikings IF, Almtuna IS, IK Nyköping Hockey och IF Sundsvall Hockey, 3:a kvalserien till HockeyAllsvenskan efter IF Troja-Ljungby och Mariestad BoIS Hockey.

2008/09

14:e HockeyAllsvenskan efter Leksands IF, AIK, VIK Västerås HK, Mora IK, Växjö Lakers HC, Almtuna IS, IF Troja-Ljungby, IF Malmö Redhawks, IF Björklöven, Bofors IK, Borås HC, IF Sundsvall Hockey och IK Oskarshamn, 4:a kvalserien till HockeyAllsvenskan efter Örebro HK, Tingsryds AIF och Nybro Vikings IF.

2009/10

Serieseger grundserien division 1 D, serieseger AllEttan Mellan, utslagna i play off 3 av Olofströms IK (2-5, 4-5).

2010/11

Serieseger grundserien division 1 D, serieseger AllEttan Mellan, vidare i play off 3 mot Kiruna IF (5-0, 6-2), 4:a kvalserien till HockeyAllsvenskan efter IF Troja-Ljungby, Tingsryds AIF och Karlskrona HK.

2011/12

5:a grundserien division 1 D efter Åker/Strängnäs HC, Nyköpings HK, Visby-Roma HK, Wings HC Arlanda, serieseger fortsättningsserien division 1 D, vidare i play off 1 mot Hudiksvalls HC (1-4, 4-3 sd, 3-2), utslagna i play off 2 av Asplöven HC (3-2 sd, 2-4, 1-5).

2012/13

3:a grundserien division 1 D efter Visby-Roma HK och Nyköpings HK, 2:a AllEttan Mellan efter Visby-Roma HK, vidare i play off 2 mot Kallinge-Ronneby IF (3-4, 4-1, 6-3) och i play off 3 mot Visby-Roma HK (5-1, 4-3 sd), 5:a kvalserien till HockeyAllsvenskan efter IF Björklöven, Karlskrona HK, Tingsryds AIF och IK Vita Hästen.

2013/14

Serieseger division 1 D, 4:a AllEttan Mellan efter Nyköpings HK, Visby/Roma HK och Hudiksvalls HC, vidare i play off 1 mot Wings HC Arlanda (0-1, 3-2, 3-2), utslagna i play off 2 av Visby/Roma HK (2-3 sd, 1-2).

2014/15

Serieseger HockeyEttan Östra, 3:a AllEttan Norra efter IF Sundsvall Hockey och Östersunds IK, vidare i play off 1 mot Haninge Anchors HC (5-6, 6-1, 3-2 sd) och i play off 2 mot Östersunds IK (2-5, 6-3, 4-0), utslagna i play off 3 av Tingsryds AIF (2-3 sd, 4-5 sd).

2015/16

2:a HockeyEttan Östra efter Södertälje SK, 4:a AllEttan Södra efter Västerviks IK, Södertälje SK och IF Troja/Ljungby, utslagna i play off 1 av Kristianstads IK (4-8, 3-2 sd, 2-3).

Rss Skriv ut
Senaste match
IF Troja-Ljungby
5-4
Huddinge IK
Söndagen den 16/4 kl 16.00, Ljungby Arena
Hall of fame. Micke Johansson
Hall of fame. Micke Johansson
Säsongen 16/17
Säsongen 16/17
Nyheter 2017
Nyheter 2017
Huddinge Hockey
Nyheter
21 juni 2017 18:19
19 juni 2017 06:51